Fundacja „Dla Polonii”
ul. Wałuszewska 48
05-003 Warszawa
KRS 0000423252
„Akcja Witajcie w domu”
Czy Polacy, którzy zostali zesłani na Wschód lub pozostali w granicach II RP byli czemuś winni?
Polska jest im winna pomoc, My Polacy mamy moralne zobowiązanie wobec nich!
Dziś mamy okazję odpłacić ich wnukom i prawnukom, którzy marzą o nauce w naszym kraju.
Prosimy ze wszystkich sił o pomoc dla polskiej młodzieży z Kresów i ze Wschodu
Liceum Ogólnokształcące
Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki
Szanowni Państwo,
Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium Św. Stanisława Kostki w Warszawie jest szkołą o wyjątkowym charakterze. Od 11 lat kształci się w niej i zamieszkuje w przyszkolnym internacie młodzież polskiego pochodzenia ze Wschodu, z wielu byłych republik radzieckich, głównie z niezamożnych rodzin, a nauka w polskim liceum i polska matura jest dla nich życiową szansą i spełnieniem marzeń ich ojców i dziadków. Obecnie swoje marzenia o edukacji w języku polskim i zdaniu polskiej matury realizuje grupa blisko 100 uczniów m.in. z takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Mołdawia, Rosja, Armenia czy Gruzja. Absolwenci Liceum trafiają na wymarzone kierunki wybranych uczelni wyższych.
Liceum duży nacisk kładzie na wysoki poziom nauki i rzetelne wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich. W trzyletnim okresie nauki uczniowie otrzymują wiedzę o Polsce, polskim dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, a przez udział w programie formacji patriotycznej odbudowują więź z ojczyzną przodków. Wychowanie do wartości chrześcijańskich i patriotycznych dokonuje się także poprzez sztukę i zajęcia z pogranicza historii i sportu. Szkoła dba szczególnie o zajęcia sportowe, które pomagają im rozwinąć zdolności i pogłębić samodyscyplinę. Uczniowie są utalentowani muzycznie, malarsko, językowo, ale najwięcej jest umysłów ścisłych zainteresowanych matematyką, fizyką, chemią, biologią. Wielu jest wśród nich przyszłych inżynierów, lekarzy, prawników, przedsiębiorców, ekonomistów, których dziś Polska potrzebuje szczególnie między innymi ze względu na rosnący dramatycznie niż demograficzny. 95% uczniów Szkoły wiąże swoją przyszłość z Polską, która stała się dla nich drugą ojczyzną. W Polsce chcą pracować, zakładać rodziny i firmy. Ich rodzice i oni mają Kartę Polaka lub się o nią starają.
Projekt kształcenia zdolnej młodzieży polskiego pochodzenia ze Wschodu realizuje Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców od 11 lat, od 2003 roku. Szkoła była przez wiele lat prekursorem kształcenia młodzieży polskiej ze Wschodu, zaczynając od 20 uczniów z Ukrainy i Białorusi, od pięciu lat kształci ich w roku szkolnym prawie 100 z 10 krajów. Obecnie siedem roczników maturzystów polskiego pochodzenia studiuje na wyższych uczelniach bądź już ukończyło studia i pracuje w Polsce. Wdzięczni za szansę, jaką otrzymali w Liceum, pracują dla Polski, dobrze odnajdują się w społeczeństwie, ponieważ pochodzą z bliskiego kręgu kulturowego.
Ich przewagą wobec innych studentów ze Wschodu rozpoczynających studia w Polsce jest fakt, że po trzech latach nauki w Liceum Polonijnym oraz mieszkania w Polsce w internacie – czują się tu swobodnie, doskonale mówią po polsku i znają polska rzeczywistość. A to oznacza, że nie tracą już czasu na asymilację – mogą od razu efektywnie studiować, zająć się nauką, a nie wyzwaniami, przed którymi stoją ich rówieśnicy rozpoczynający dopiero życie w Polsce. Jest to jeden z argumentów za sprowadzaniem do Polski młodych zdolnych ludzi polskiego pochodzenia ze Wschodu na wcześniejszym etapie edukacyjnym – licealnym. Wychowanie, formacja patriotyczna i integracja z polskim społeczeństwem łatwiej przebiegają bowiem w przypadku piętnastolatka niż kilka lat starszego kolegi. Uczniowie sami stwierdzają, że po ukończeniu tej Szkoły znacznie łatwiej im studiować i radzić sobie w Polsce.
Zdarza się, że już w czasie nauki w Liceum uczniowie sprowadzają do Warszawy swoich rodziców i rodzeństwo. Świadczy o tym przykłady kilku rodzin z Kazachstanu, które nie wróciłyby do Ojczyzny przodków, gdyby nie ich dzieci uczące się w Kolegium. Fakt, że tu żyją, znają polską rzeczywistość i dobrze sobie radzą dodaje odwagi ich rodzinom do przyjazdu do Polski.
Innym, wyjątkowym rysem charakterystycznym Liceum Polonijnego jest fakt, że stało się ono spadkobiercą przedwojennej znakomitej szkoły Gimnazjum i Liceum Męskiego św. Stanisława Kostki z ulicy Traugutta w Warszawie: w 1994 roku obecne Liceum uroczyście odziedziczyło imię, tradycje i sztandar po przedwojennej szkole.
W 1920 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, duża grupa młodzieży z Kresów przybyła do Warszawy, żeby rozpocząć naukę w Gimnazjum i Liceum Męskim św. Stanisława Kostki. Po 80 latach, w 2003 roku po raz drugi do Liceum, które odziedziczyło tradycje po przedwojennej szkole, przybyła 20-osobowa grupa młodzieży polskiej z Białorusi i Ukrainy. W ciągu 11 lat przez progi szkoły przeszło wielu uczniów ze Wschodu, w obecnym roku szkolnym jest ich 94. W ten sposób szkoła w naturalny sposób zyskała charakter polonijny.
Przedwojenną szkołę założył oficjalnie hrabia Zygmunt Wielopolski w 1908 roku i uzyskał zgodę władz carskich na nauczanie w języku polskim. W szkole uczyli się przede wszystkim synowie rodzin ziemiańskich i arystokratycznych, ale przyjmowano też zdolnych, pracowitych uczniów z rodzin mieszczańskich i chłopskich, a ich naukę opłacali rodzice zamożnych uczniów w ramach mecenatu szkolnego. Dziś ta przedwojenna tradycja nabrała nowego wymiaru. Do szkoły przyjmowani są zdolni, pracowici i bardzo zmotywowani uczniowie z polskich środowisk na Wschodzie, których nie stać jednakże na opłatę czesnego i na utrzymanie w Polsce, dlatego nie płacą za naukę i internat, mimo że szkoła jest niepubliczna. Ich mecenasem jest m.in. Państwo Polskie, wypłacając szkole zgodnie z Konstytucją i Kartą Polaka subwencję na ich naukę i opiekę w internacie, a do 2012 roku także Senat, który finansował ich wyżywienie w internacie. Te środki są jednak niewystarczające na utrzymanie uczniów oraz pokrycie kosztów kształcenia, dlatego szkoła przez te wszystkie lata nieustannie walczyła z trudnościami finansowymi. Gdy w 2012 roku na skutek zmian politycznych Senat nie mógł już finansować wyżywienia młodzieży, szkole groziło zamknięcie, ponieważ nie było innych środków na posiłki.
Dzięki Bogu, znalazło się w tym okresie wielu Ludzi Dobrej Woli, którzy pomogli swoją hojnością i wspaniałomyślną pamięcią o rodakach na Wschodzie uratować szkołę od zamknięcia. Od tego czasu systematycznie rozwija się akcja mecenatu szkolnego, która polega na objęciu dłuższym wsparciem kształcenia konkretnego ucznia. W ten sposób Liceum powróciło niejako do przedwojennych tradycji mecenatu szkolnego.
Przedwojenna szkoła wykształciła wielu światłych, zasłużonych dla Polski obywateli. Byli wśród nich m.in: poeta Stanisław Baliński, Witold Gombrowicz, panowie Adam i Tomasz Strzemboszowie, wielu późniejszych inżynierów, prawników, lekarzy, przemysłowców, żołnierzy…
Liceum Polonijne również stara się tak kształcić i wychowywać uczniów, by byli spadkobiercami tych chlubnych tradycji i by stanowili kolejne pokolenie polskiej elity. Szkoła osiąga bardzo dobre wyniki w nauczaniu. Przykładowo na koniec poprzedniego roku szkolnego i obecnego kilkunastu uczniów zakończyło rok nauki świadectwem z czerwonym paskiem i średnią powyżej 4,75, a wielu nawet powyżej 5,0. Pozostali mieli wyniki niewiele niższe, powyżej 4,0.
By wspierać działalność szkoły i kształcenie tych młodych, utalentowanych Polaków nauczyciele i dyrekcja Szkoły powołali do istnienia „Fundację „Dla Polonii”, której jednym z głównych zadań jest wspieranie rozwoju Liceum. Fundacja „Dla Polonii” gromadzi środki na wyżywienie i utrzymanie w internacie uczniów w ramach Akcji „Witajcie w Domu!”. Ponadto Fundacja „Dla Polonii” podjęła też starania o nowy docelowy budynek dla szkoły i internatu, gdzie możliwości jej rozwoju i stabilizacji niezmiernie wzrosną, a koszty utrzymania uczniów spadną. Aktualnie szkoła mieści się w Warszawie przy ul. Bobrowieckiej, w siedzibie przejściowej.
Dlaczego warto pomóc tym młodym ludziom wracającym do ojczyzny przodków?
- Po pierwsze: Liceum jest unikalną w skali kraju placówką. W żadnym Liceum w Polsce nie uczy się aż tylu młodych ludzi polskiego pochodzenia ze Wschodu.
- Wobec problemów demograficznych sprowadzanie przyszłych pracowników do Polski z bliższych kręgów kulturowych jest racjonalnym działaniem dla dobra Państwa Polskiego.
- Liceum Polonijne postrzegane jest jako jedna z bardziej sensownych inicjatyw na rzecz Polaków ze Wschodu. Jako taka została nagrodzona przyznaniem pani dyrektor Liceum odznaczenia Zasłużony dla m.st. Warszawy.
- Pośrednio działalność Liceum wspiera repatriację. Uczniowie Liceum odnawiają więzi swoich rodzin z Polską (stają się niejako jej ambasadorami na Wschodzie), zostają w Polsce na stałe, a czasami sprowadzają również rodziny.
- Młodzież ucząca się w Liceum jest bardzo utalentowana i osiąga znakomite wyniki w nauce, z powodzeniem zdaje polską maturę i dostaje się na wymarzone studia. Będzie stanowić w przyszłości patriotyczną i chrześcijańską elitę narodu.
Wypełnienie moralnego obowiązku wobec naszych rodaków wspierania ich marzeń i aspiracji związanych z powrotem do ojczyzny ich przodków będzie też najlepszą inwestycją w przyszłość naszego wyludniającego się kraju. Łączy nas bardzo wiele – ten sam krąg kulturowy i wynikający z niego system wartości, ten sam etos cierpienia, tułaczki, walki o wolność i zachowanie tożsamości i wiary, ta sama tęsknota, którą słychać w ich wspomnieniach i śpiewie. Pradziadkowie i dziadkowie naszych uczniów nie powrócą już do Polski, ale ich wnuki i prawnuki, uczące się Polsce, także w naszej szkole, to spełnienie pragnień naszych rodaków i rzeczywista szansa na bardzo konkretną pomoc dla ich rodzin.
Każdy, kto chciałby wesprzeć kształcenie i utrzymanie uczniów w Szkole, kto chciałby zostać mecenasem wybranego ucznia znajdzie wszystkie informacje na ten temat na stronie www.witajciewdomu.pl
A na stronie www.liceumpolonijne.edu.pl można śledzić wydarzenia z życia szkoły.
Ewa Petrykiewicz
Dyrektor Liceum
Wpłat na kształcenie i utrzymanie uczniów w dowolnej kwocie należy dokonywać na konto
Fundacji „Dla Polonii”, którą utworzyliśmy przy Szkole dla wsparcie tej działalności.
Fundacja „Dla Polonii”
ul. Bobrowiecka 9
03-005 Warszawa
86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
Tytułem:
Darowizna na kształcenie i wyżywienie młodzieży
Dodaj komentarz