Poznań… Wrocław, 04.05.2021 r.
Apel
Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Gdańsku, Toruniu, Olsztynie i Wrocławiu
o ogłoszenie przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu
W 1822 roku Adam Mickiewicz opublikował Ballady i romanse, dzieło, które zapoczątkowało w Polsce Romantyzm. W roku 2022 przypada dwusetna rocznica tego wydarzenia: proponujemy, by rok ten ogłosić Rokiem Polskiego Romantyzmu.
Rola, jaką odegrał polski Romantyzm, jest nie do przecenienia, zarówno ze względu na literaturę, kulturę, jak i tożsamość narodową. Bez utworów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Maurycego Mochnackiego, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Aleksandra Fredry, Cypriana Kamila Norwida i tylu innych polska kultura byłaby o wiele uboższa, jeśli w ogóle by przetrwała w kształcie, jaki znamy, bądź w jakimkolwiek kształcie. Czy powstałyby niektóre dzieła Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Elizy Orzeszkowej, Stanisława Wyspiańskiego? Czy bez Dziadów i Pana Tadeusza, Sonetów krymskich i Liryków lozańskich Adama Mickiewicza polski język brzmiałby tak samo? Ile spektakli teatralnych, filmów by nie powstało? Jaka byłaby polska muzyka bez romantycznych utworów Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki?
Poza wielką literaturą, patriotyzmem i walecznością, poza apologią wolności, poczuciem honoru, ideami ofiarności, wierności i dumy narodowej, istnieje jeszcze wiele innych powodów, dla których Romantyzm zasługuje na uczczenie w dwusetną rocznicę jego rozpoczęcia w roku 1822., gdy wydany został I tom Poezji największego geniusza tamtego okresu, Adama Mickiewicza.
Rok Polskiego Romantyzmu nie tylko pozwoli przywrócić naszej pamięci romantyczne idee, literaturę piękną i wartości, jakie stworzył lub potwierdził ten okres, ale także zmobilizuje wielu z nas do ponownego przypomnienia sobie, odtworzenia i przemyślenia tego, co nam pozostawił. Obchody jubileuszu mogą także zachęcić do większej dbałości o to bezcenne dziedzictwo.
W imieniu Zarządów Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego:
prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak – Przewodniczący AKO Poznań
prof. dr hab. Bogusław Dopart – Przewodniczący AKO Kraków
prof. dr hab. inż. Artur Świergiel – Przewodniczący AKO Warszawa
prof. dr hab. Michał Seweryński – Przewodniczący AKO Łódź
prof. dr hab. inż. – Bolesław Pochopień – Przewodniczący AKO Katowice
prof. dr hab. inż. Andrzej Stepnowski – Przewodniczący AKO Gdańsk
prof. dr hab. Waldemar Paruch – Przewodniczący AKO Lublin
prof. dr hab. Małgorzata Suświłło – Przewodnicząca AKO Olsztyn
dr hab. Jacek Piszczek – Przewodniczący AKO Toruń
prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek – Przewodniczący AKO Wrocław